Pompy wirowe i śrubowe

Pompy wirowe

Pompy wirowe poziome oraz pionowe przeznaczone są do transportowania cieczy czystych, lekko zanieczyszczonych i agresywnych chemicznie. Wersja Ex przeznaczona jest do stref zagrożonych wybuchem.

Sprawdź

Pompy śrubowe

Pompy wyporowe śrubowe, samozasysające przeznaczone są do tłoczenia cieczy lepkich i gęstych, agresywnych chemicznie. Mają one zastosowanie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym oraz spożywczym.

Sprawdź

Którą pompę wybrać

Z tego tekstu dowiesz się jak dobrać pompę do swoich potrzeb. Przedstawiamy praktyczne informacje na temat pomp wirowych i śrubowych. Jeśli natomiast interesuje Cię teoretyczna budowa i zasada działania, przejdź do sekcji Jak zbudowane są pompy wirowe.

Pompy wirowe

 

Jak wybrać pompę wirową – charakterystyka urządzeń

Obsługa ścieków i innych substancji chemicznych wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego szczególne znaczenie ma tu dobór pompy – dzięki niej można łatwo przetransportować ciecz na miejsce składowania. W tym artykule scharakteryzujemy pompy wirowe do prac odwodnieniowych, obsługi przydomowych ścieków oraz zaawansowanych systemów przemysłowych. Przeczytaj aby dowiedzieć się jaką pompę wybrać, lub oszczędź czas i zapytaj nas o ofertę bezpośrednio. Pomożemy Ci dokonać wyboru na podstawie Twojej, konkretnej sytuacji.

 

Pompy wirowe – zastosowanie

Produkty te odznaczają się zwartą konstrukcją i stosunkowo prostą obsługą, dlatego mają wiele zastosowań zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie. Poszczególne typy urządzeń są dostosowane doprzetłaczaniawody, ścieków, paliw płynnychsubstancji chemicznych. Dostępne są także pompy kwasoodporne, które doskonale radzą sobie z agresywnymi cieczami.

Pompy wirowe bardzo często instalowane są w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej, np. w pobliżu fabryk, przy obiektach użytku publicznego oraz w przydomowej pompowni ścieków. Urządzenia te wykorzystywane są również do okresowych prac związanych z osuszaniem zalanych pomieszczeń mieszkalnych, piwnic oraz innych obiektów takich jak np. wykopy.

 

Rodzaje pomp wirowych

Obecnie najczęściej używane są tzw. pompy odśrodkowe – z wirnikiem umieszczonym w spiralnym korpusie. Ze względu na położenie wału urządzenia, wyróżnia się tutaj:

Przykład pompy poziomej

Pompy poziome:

  • poziome typu KAN – do przetłaczania czystych cieczy chemicznych,
  • typu KCG – do cieczy chemicznie agresywnych,
  • typu KCN – do cieczy agresywnych, bez ciał stałych.

Przykład pompy pionowej, czyli zanurzeniowej

Pompy pionowe:

  • typu KFN – pompy z płaszczem grzewczym,
  • typu KGN – do cieczy agresywnych nieznacznie zanieczyszczonych,
  • mechanicznie,
  • typu KSL, KKB – do cieczy agresywnych i czystych.

Niektóre ciecze wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu, natomiast zgodnie z unijną dyrektywą – pompy, które mają być dopuszczone do pracy w warunkach zagrożonych wybuchem oraz produkty mające służyć przesyłaniu łatwopalnych i wybuchowych substancji, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Pompy TOFAMA S.A. spełniają te wymogi – znajdziesz potwierdzenia aktualnych badań przeglądając Certyfikaty.

 

Pompy wirowe – wady i zalety

Do głównych zalet pomp wirowych należy duża wydajność pracy, przy niewielkiej wysokości podnoszenia. Atutem jest tu również łatwość zabudowy pompy, bowiem ze względu na dobre osiągi prędkości obrotowej, sprzęt ma niewielkie rozmiary i masę.

Pompy wirowe są bardzo wytrzymałe – części ruchome w minimalnym stopniu ulegają ścieraniu, co przedłuża żywotność sprzętu. W zależności od modelu, często możliwe jest również bezpośrednie sprzężenie urządzenia z szybkoobrotowymi silnikami napędowymi, co zwiększa wydajność pracy. Jeśli chcesz głębiej zrozumieć jak zwiększamy wydajność, dowiedz się jak zbudowane są pompy wirowe.

 

Pompy wirowe – wady i przeciwwskazania

Poprawny dobór jest konieczny ze względu na fakt, że niektóre pompy wirowe są dosyć wrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne, które przyczyniają się do zużycia elementów wirnika. Niektóre urządzenia źle znoszą teżzawartość gazów w cieczy – ich obecność może niekiedy skutkować przerwaniem przepływu. Na szczęście, produkowany przez nas typ pompy KGN-Ex rozwiązuje ten problem.

 

Przykład pompy KGN-ex, która ma zastosowanie w przestrzeniach zagrożonych wybuchem od mieszanin powietrza i gazów.

Przykład pompy KGN-ex, która ma zastosowanie w przestrzeniach zagrożonych wybuchem od mieszanin powietrza i gazów.

 
W odróżnieniu do większości producentów, przykładamy szczególną uwagę do dobrania odpowiedniego produktu do Twoich potrzeb. Skonsultuj swoje potrzeby i błyskawicznie dobierz odpowiednią pompę. Szkoda czasu na zastanawianie się nt. doboru – zapytaj, a szybko prześlemy ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

 

Wydajność pompy wirowej

To najistotniejszy parametr pracy urządzenia, od którego zależy prędkość przepływu i efektywność całego procesu. Zazwyczaj polega ona na specyfikacji urządzenia oraz silnika, który został wykorzystany jako jednostka napędowa. Sprawdź wydajność każdej z pomp używając zakładek po lewej stronie. Sprawdź przykładową dokumentację jednej z pomp wirowych (KKB).

Obecnie produkowane są jednostki o wydajności 50, 100, 250, a nawet 350 litrów na minutę. Jednostki o wyższych wartościach parametru najczęściej są podłączane do obsługi ścieków przemysłowych, które wymagają szybkiego przetransportowania na miejsce składu.

 

Maksymalna wysokość ssania pompy wirowej

W zależności od jednostki napędowej, urządzenia mogą odznaczać się zróżnicowaną wysokością ssania pompy. Decydując się na jej zakup, należy więc precyzyjnie dobrać parametry, w zależności od warunków pracy. Niewłaściwa wysokość ssania może skutkować poważnym przeciążeniem pracy silnika i jego szybkim zatarciem. Może to wywołać również zjawisko kawitacji, które znacznie osłabia sprawność pompy i wpływa na jej uszkodzenie.

W TOFAMA S.A., jako jeden z niewielu producentów, staramy się pokierować klientów do podjęcia właściwego wyboru. Użyj formularza kontaktowego i dostosuj wydajność i wysokość ssania pompy wirowej do swoich potrzeb.

 

Dobór pompy wirowej do potrzeb

Które urządzenie będzie najlepsze? Wybierając pompę, warto kierować się parametrami sprzętu. Na początku dobrze jest ustalić kilka kwestii dotyczących:

  • przeznaczenia pompy – czy szukamy produktu do nowej instalacji, czy na wymianę już istniejącej,
  • wielkości i typu instalacji,
  • oczekiwanych wymiarów gabarytowych oraz masy zespołu pompowego,
  • jakości poszukiwanego urządzenia

Po ustaleniu tych potrzeb, warto sprawdzić parametry znamionowe pomp poprzez przejście po zakładkach po lewej stronie. Warto zwrócić uwagę w szczególności na wydajność, maksymalną wysokość ssania, i efektywność energetyczną pompowania. Można również sprawdzić zakres dopuszczalnej ciągłej pracy pompy oraz prędkość przepływu w obszarze wlotowym. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie dużo pracy przy porównywaniu właściwości pomp, po prostu napisz do nas, opisując swoje potrzeby, a my przedstawimy ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

Pompy wirowe głębinowe

Pompy wirowo głębinowe, jak sama nazwa wskazuje, są głównie wykorzystywane do wydobywania wody z głębokich ujęć wód podziemnych, ale nie jest to jedyne ich zastosowanie. Pompy zanurzeniowe powszechnie używane są w wielu gałęziach przemysłu, rolnictwie oraz w gospodarstwach domowych. 

 

 
Mechanizm działa na zasadzie zamiany energii kinetycznej w energię ciśnienia. Obracający się wirnik jest napędzany przez energię silnika. Siła napędu zostaje podwyższona dzięki zwiększaniu krętu cieczy w wirniku. Mechanizm funkcjonuje dzięki wytwarzającej się różnicy ciśnień i działaniu siły wyporu łopatek.

Nowoczesne pompy mają bardziej zautomatyzowany system działania, dzięki czemu nie są tak awaryjne jak tradycyjne pompy tego typu. Właśnie taki model pomp zanurzeniowych znajdziesz w naszej ofercie w zakładce Pompy wirowe pionowe.

 
Rozwiążemy Twój problem

W TOFAMA S.A. jesteśmy przygotowani na tę ewentualność, i dlatego dostarczamy odpowiednie rozwiązania. Dbamy o to, aby klient osiągnął zamierzony cel przy pomocy naszych produktów. Porozmawiaj z konsultantem na temat doboru pompy wirowej pod numerem +48 56 619 53 98, lub opisz swoją sytuację w sekcji Kontakt.

Powodzenie Twojego projektu to nasz sukces.

 

Pompy wirowe do wody brudnej

Jeśli szukasz właśnie pompy wirowej do szamba, nieczystości lub ścieków to trafiłeś w dobre miejsce. Pompy tego rodzaju są wykonane ze stali nierdzewnej i służą do wydobywania i usuwania nawet ciał obcych znajdujących się w cieczy. Przykładem takiej pompy jest pompa PSRM – pompa śrubowa do wody brudnej. Pompy naszej produkcji doskonale radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w postaci chemicznych cieczy jak i fizycznych przedmiotów. Jest to szczególnie ważne przy wyborze pompy do ścieków, czy nieczystości.

 

Pompa PSRM do wody brudnej, zanieczyszczonej zawartością ciał stałych o zaokrąglonych kształtach o max. wymiarze zależnym od wielkości pompy. Nie wymaga urządzeń pomocniczych.

Pompa PSRM do wody brudnej, zanieczyszczonej zawartością ciał stałych o zaokrąglonych kształtach o max. wymiarze zależnym od wielkości pompy. Nie wymaga urządzeń pomocniczych.

 

W takiej wodzie znajduję się wiele obiektów, które wymagają rozdrobnienia (od papieru, po wszystkie śmieci które trafiają do szamba). Pompa napędzana jest silnikiem elektrycznym, ale obudowa jest całkowicie wodoodporna, dzięki temu urządzenie może być zanurzone w wodzie. Stosujemy uszczelnienia mechaniczne produkcji renomowanych firm.

Pompy wirowe do wody brudnej, dzięki swojej konkurencyjnej cenie i wysokiej jakości stały się częstym wyborem naszych klientów.

 

Pompy wirowe wielostopniowe

Pompy są zróżnicowane pod względem zastosowania i modelu. Pompy wirowe wielostopniowe posiadają dwa wirniki, lub więcej i właśnie to odróżnia je od pomp jednostopniowych. 

 

 

Przypomnijmy, że działanie pompy wirowej opiera się na przetworzeniu energii z mechanicznej na kinetyczną za pośrednictwem wirnika. Taki rodzaj pomp stosowany jest głównie w instalacjach wodnych i zakładach przemysłowych, ponieważ ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest o wiele większe.

Jeśli szukasz pompy na własny użytek, zdecydowanie lepszym wyborem będzie pompa wirowa jednostopniowa, którą znajdziesz w naszej ofercie.

 

Pompy wirowe odśrodkowe – cena

Nasz asortyment jest szczególnie zróżnicowany, co potwierdza szeroki wachlarz pomp w menu po lewej stronie. Chcemy wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom – dlatego możecie wybrać model pompy idealnie dopasowany do waszych potrzeb.

 
Pompy wirowe odśrodkowe różnią się specyfikacją techniczną i zastosowaniem, dlatego cena poszczególnych modeli może się różnić. Nasze stawki są tak dopasowane, aby stosunek ceny do jakości był zadowalający dla każdej ze stron. Jeśli masz pytania dotyczące ceny, lub zamówienia skorzystaj z naszego formularza kontaktowego. Opisz sytuację, a my przygotujemy wycenę wg. naszego cennika pomp wirowych i śrubowych.

Czekamy na Ciebie!

Możesz również zadzwonić na jeden z numerów kontaktowych znajdujących się w kolumnie po lewej stronie w zakładce “Kontakt”

 

Badanie pompy wirowej i certyfikaty

Nasze urządzenia mieszczą się w czołówce najlepiej wyprodukowanych pomp w Polsce. Dbamy o każdy szczegół, dlatego tak ważne jest dla Nas potwierdzenie jakości naszych produktów. Posiadamy wiele certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo i higienę produktów TOFAMA S.A. Przeprowadzone badania potwierdzają, że pompy jednośrubowe wyporowe PSRS nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jakość produktów jest równie ważna jak bezpieczeństwo ich użytkowania, dlatego staramy się, aby nasze produkty były funkcjonalne i jak najłatwiejsze w obsłudze.

Posiadamy również certyfikaty wydawane przez instytucje m.in. jak Unia Europejska, Euroazjatycka Unia Celna i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Przykłady:

Świadectwo jakości zdrowotnej

Świadectwo jakości zdrowotnej pomp jednośrubowych wyporowych PSRS

 

Sprawdź zakładkę “CERTYFIKATY” dostępną na Naszej stronie internetowej aby potwierdzić aktualność badań. Przywiązujemy szczególną uwagę do regularnych przeglądów i badań.

 

Pompy wirowe – regulacja

Najnowsze modele pomp wirowych posiadają wbudowaną możliwość regulacji prędkości obrotowej.

Co to właściwie znaczy – co to jest regulacja pompy?

Możliwość kontroli ustawień została wprowadzona w celu zmniejszenia zapotrzebowania urządzenia na energię elektryczną.

Regulacja umożliwia zmniejszenie ilości energii przekazywanej do cieczy i redukcję ciśnienia. W TOFAMA S.A. stosujemy elektroniczną regulację prędkości obrotowej, aby automatycznie dostosować parametry pracy pompy. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ nieprawidłowo ustawione parametry mogą spowodować odwrotny skutek, czyli większy pobór energii elektrycznej.

Kolejną wadą często pojawiającą się, przy ustawieniu złych parametrów jest wydobywanie się głośnego dźwięku np. szumu (po prostu sprzęt działa głośniej, nie jest to komfortowe dla osób przebywających w pobliżu). Ostatecznie może również pojawić się zjawisko tzw. niedogrzanych końcówek. Dlatego, w TOFAMA S.A., udało nam się rozwiązać ten problem. Rozwiążemy też Twoje wszelkie inne niepewności – napisz do nas.

 

Pompy śrubowe

 

Czym jest pompa śrubowa? 

Pompa jednośrubowa należy do grupy pomp wyporowych obrotowych o zdolności samozasysania cieczy i następnym pompowaniu jej w określonym kierunku (rodzaj pompy wyporowej). Dzięki temu mechanizmowi, pompa śrubowa znalazła wiele zastosowań – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Na rynku znajdziemy wiele produktów opartych o działanie tego schematu. Każdy z nich różni się jednak przeznaczeniem i parametrami technicznymi.

 

Pompa śrubowa – zasada działania 

Po kolei – najpierw zasada działania pompy śrubowej: Po uruchomieniu pompy, śruba ślimaka zaczyna się kręcić, a jest to ruch rotacyjny. Wolna wcześniej przestrzeń wypełnia się cieczą, a ruch ślimaka wzdłuż osi pompy powoduje transport cieczy w określonym kierunku. Nie ma możliwości cofnięcia się już zasysanej cieczy, zostanie ona przetransportowana do końca. Funkcja ta minimalizuje awaryjność pompy i przyspiesza pracę urządzenia. 

 

Schemat budowy pompy śrubowej

Schemat budowy pompy śrubowej jest zadziwiająco łatwy jak na możliwości tego urządzenia. Pompa inaczej nazywana jest ślimakową ze względu na sposób jej działania. Najważniejsze elementy pompy to stalowy rotor i stator. W czasie pracy pompy rotor wykonuje w statorze ruch obrotowo-krążący, powodując przetłaczanie cieczy.

Pompa może ssać niezawodnie ciecze o znacznej lepkości – również ciecze z zawartością ciał stałych o zaokrąglonych kształtach. Budowa pompy umożliwia delikatny transport cieczy, dzięki czemu nie wpływa na wygląd fizyczny transportowanego produktu. Jest to zjawisko szczególnie istotne przy pompach spożywczych typu PSRS i PSRSP, gdzie zachowane muszą zostać naturalne właściwości materiału.

 

Zalety pomp śrubowych

Pompy śrubowe wyróżnia przede wszystkim ich trwałość, stosowane są w miejscach, w których podobne urządzenia mogą ulec zniszczeniu. Pompa umożliwia transport cieczy z dużą zawartością materiałów o właściwościach ściernych, co nie jest to możliwe za pośrednictwem pompy wirnikowej.

Pompa śrubowa umożliwia przepływ i pompowanie płynów chemicznych, nie zmieniając ich właściwości fizycznych i chemicznych. Jest to szczególnie ważne przy wykorzystywaniu pompy w gałęziach przemysłu, ponieważ ślimak umożliwia transport gęstych zawiesin, zaprawy murarskiej, czy gnojowicy. Dzięki swojej prostej budowie i maksymalnemu uszczelnieniu są to urządzenia zarówno wieloletnie, jak i praktycznie bezawaryjne.

 

Pompa śrubowa – zastosowanie

Zastosowane pompy śrubowej jest niezwykle wszechstronne. Urządzenie jest w tej chwili głównie wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle np. przy transporcie cieczy o silnych właściwościach chemicznych, gęstych, lub zanieczyszczonych ciałami obcymi. Pompa śrubowa jest niezbędnym elementem zakładów spożywczych, gdzie wykorzystywana jest do transportu takich substancji jak tłuszcze, czy produkty lepkie.

Pompa wykorzystywana jest również w rzeźniach i gospodarstwach rolnych, przy transporcie pasz dla zwierząt hodowlanych. Nie zapominajmy o tym, że dzięki śrubie możliwy jest transport zwykłych cieczy takich jak woda. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie cieczy do domów, do małych firm, czy obiektów wypoczynkowych.

 

Dobór pompy śrubowej

Aby wybrać najlepszy rodzaj pompy śrubowej, musimy wiedzieć, do jakich celów będzie ona przeznaczona. Modele różnią się parametrami technicznymi i każdy jest przeznaczony do innego rodzaju cieczy. Ważnym aspektem jest również określenie, z jakiego źródła, i w jaki sposób będzie czerpana ciecz lub inna tego rodzaju substancja. Wydajność pompy zależy od prędkości obrotowej, przy czym należy zwrócić uwagę na ten parametr chcąc zakupić urządzenie o dobrych parametrach technicznych.

Jeśli nie jesteś pewien który model pompy będzie dla Ciebie najlepszy, ponieważ nie znasz się na tych parametrach, zapraszamy do zadania pytania przez formularz kontaktowy (lub przeczytania całości artykułu). Doradzimy jaki model pompy śrubowej będzie dla Ciebie najlepszy na podstawie opisu konkretnej sytuacji, do której chcesz użyć pompę. Dane kontaktowe oraz formularz umożliwiający szybkie pytanie znajdują się na stronie internetowej w zakładce kontakt.

 

Pompy śrubowe – ceny

Ceny pomp śrubowych są bardzo zróżnicowane. Obecnie, na Polskim rynku istnieje kilka firm zajmujących się ich produkcją. Oprócz tego, w sieci znajdziemy produkty importowane. Wybór jest bardzo duży, przez co technologia produkcji i zastosowanie pompy mają największy wpływ na cenę końcową produktu. W naszej ofercie znajdziesz każdy interesujący Cię model: od pompy PSRP ogólnoprzemysłowej, po pompę PSRSP jednośrubową przemysłową.

W naszej ofercie znajdują się nie tylko całe urządzenie, ale również poszczególne części, które możesz zakupić oddzielnie. W takim wypadku ceny ustalane są indywidualnie w zależności od ilości zamawianych sztuk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie internetowej w zakładce kontakt, lub napisz e-mail z zapytaniem do Działu Obsługi Klienta bok.tofama[at]tofama.eu. Możliwy jest również kontakt telefoniczny (tel:+48 566 195 418).

 

Pompa głębinowa – śrubowa czy wirnikowa?

Pompa śrubowa, jak i wirnikowa, ma wiele różnych zastosowań w przemyśle i codziennym użytku. Jak sama nazwa wskazuje pompy, służą do przepompowywania różnego rodzaju substancji z jednego miejsca do drugiego. Różnią się jedynie mechanizmem działania, dzięki czemu ich zastosowania są inne. Faktem jest, że pompy głębinowe wirnikowe są częściej używane w gospodarstwach domowych z uwagi na ich dostępność. Możemy wyróżnić pompy wirowe pionowe i poziome. 

Pompy śrubowe natomiast ze względu na swoją budowę, mają wysoką tolerancję na obecność ciał stałych w wypompowywanych cieczach. Po prostu nie ulegają uszkodzeniu tak łatwo, dzięki czemu ich żywotność jest dłuższa. Pompy śrubowe zdecydowanie częściej wykorzystywane są przy tłoczeniu cieczy w przemyśle spożywczym i chemicznym, a pompy wirnikowe w przedsiębiorstwach wodociągowych, czy w studniach głębinowych. Wybór rodzaju pompy głębinowej zależy od sposobu jej zastosowania.

 

Pompy śrubowe głębinowe

Pompy głębinowe wykorzystywane są głównie przy czerpaniu wody lub jej transporcie. Znajdują zastosowanie wtedy, gdy lustro wody znajduje się poniżej 8m, i pompa musi zostać całkowicie zanurzona w wodzie. Pompy głębinowe śrubowe są często wykorzystywany w przydomowych studniach, w celu poboru wody.

Pompa wirowa nie poradzi sobie z transportem takiej cieczy. Często woda ze studni jest zanieczyszczona żwirem lub piaskiem, przez co może zatrzeć się wirnik. Dlatego pompa śrubowa głębinowa jest w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem: dzięki swojej budowie jest ona w stanie pompować ciecz, nawet jeśli znajdują się w niej duże i zaokrąglone ciała obce.

 

Pompa śrubowa czy membranowa

Pompa śrubowa i membranowa różnią się przede wszystkim mechanizmem działania. Pompy membranowe napędzane są sprężonym powietrzem i należą do grupy pomp wyporowych. Umożliwiają transport substancji spożywczych (soki, oleje, substancje płynne), a także bardzo agresywnych cieczy chemicznych.

Pompa membranowa stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu tak samo, jak pompa śrubowa, ale ze względu na zasadę działania ma swoje wady. Pompą membranową nie można transportować cieczy z cząstkami stałymi większymi niż kilkanaście milimetrów. Doprowadzi to niestety to uszkodzenia mechanizmu.

Kolejną wadą jest wytwarzany przez pompę przepływ pulsacyjny, który nie może zostać zastosowany w przypadku konkretnych tworzyw. Pompa śrubowa jest zdecydowanie bardziej wydajna, a dzięki stałemu przepływowi umożliwia transport substancji bez ingerencji w jej strukturę. Pomożemy dobrać Ci odpowiednią pompę śrubową – całą ofertę naszych produktów znajdziesz tutaj.

 

Pompa śrubowa czy monoblokowa

Pompa monoblokowa działa dzięki silnikowi, który jest bezpośrednio połączony z wirnikiem lub ślimakiem, tak utworzony mechanizm nazywamy monoblokiem. Pompa działa zarówno w poziomie, jak i w pionie, dzięki czemu może zostać wykorzystana do systemów irygacyjnych (w tym pompowania wody zimnej i gorącej).

Jeśli zdecydujemy się na zakup pompy głębinowej monoblokowej, musimy zdawać sobie sprawę, że należy umieścić ją w zbiorniku, w którym słup wody wynosi minimum jeden metr. Jeśli słup wody w naszym zbiorniku nie spełnia tego parametru, jesteśmy zmuszeni wybrać inny rodzaj pompy głębinowej. Do tego celu doskonale nada się pompa śrubowa.

 

Pompy śrubowe do osadów ściekowych, gnojowicy

Zakup pompy śrubowej do osadów ścieków, czy do gnojowicy jest najlepszym rozwiązaniem. Nie ingeruje ona w skład przepompowywanej cieczy, dzięki temu działa bardzo szybko i sprawnie. Tego typu pompa doskonale sprawdza się w gospodarstwie rolnym, jak i domowym.

Możemy jej używać nie tylko do gnojowicy, ale również opróżniania szamba czy ścieków, nawet jeśli pompowana substancja jest bardzo gęsta i zawiera zanieczyszczenia. Pompy śrubowe do studni równie dobrze spełniają swoje zadanie, zapewniając nam komfort w gospodarstwie domowym.

 

Pompy ślimakowe do agregatów tynkarskich

Pompy ślimakowe inaczej zwane „sznekami” są elementem sprzętu wykorzystywanego przy pracach budowlanych, znajdziemy je np. w agregatach tynkarskich.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, pompa składa się ze statora i rotora, przy pompach ślimakowych umieszczony jest dodatkowy bolec, dzięki któremu możemy usprawnić pracę mechanizmu (bezpośrednio regulujemy ślimak). System jest powszechnie stosowany w urządzeniach służących do obróbki tynków gipsowo-wapiennych, zapraw, czy innych bardziej problematycznych mieszanek.

 

Zobacz też

Armatura

Aparatura