Mieszalniki stożkowo-ślimakowe MS0,5 i MS1, MS-21, MS-41
Mieszalniki typu MS przeznaczone są do szybkiego i dokładnego wymieszania kilku składników w postaci ciał stałych, sypkich w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Stosowane są w przemysłach:
- budowlanym,
- farmaceutycznym,
- barwnikarskim,
- spożywczym
- i innych.
Mieszalniki nie są przystosowane do pracy w strefie zagrożonej wybuchem.
Opis techniczny – mieszalniki MS
Mieszalniki MS składają się z pionowego stożkowego płaszcza, wewnątrz którego znajduje się mieszadło ślimakowe wykonujące ruch obrotowy wokół własnej i osi pojemnika. Taki ruch umożliwia dokładne wymieszanie składników w całej przestrzeni pojemnika. Płaszcz jest zamknięty od góry pokrywą, na której znajduje się napęd mieszadła ślimakowego oraz dwa włazy.
W dolnej części stożkowego płaszcza znajduje się urządzenie zsypowe oraz łożyskowanie dolne mieszadła ślimakowego. Mieszalnik napełnia się poprzez włazy znajdujące się w pokrywie z zachowaniem dodatkowo warunku maksymalnego napełnienia do krawędzi górnego pióra, do opróżnienia służy urządzenie zsypowe. Napęd mieszadła składa się z dwóch silników elektrycznych i przekładni (mieszalniki MS-21 i MS-41 posiadają jeden silnik elektryczny).
Czym są mieszalniki?
Mieszalniki to urządzenia służące do dokładnego wymieszania co najmniej dwóch różnych substancji, bez strat i modyfikacji ich właściwości chemicznych i fizycznych. Są one wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu od przemysłu spożywczego po branżę medyczną.
Dobór mieszalnika
System mieszania jest zmienny i zależny od np. konsystencji mieszanych substancji. Aby dobrać odpowiedni mieszalnik musimy znać właściwości substancji, które będą w nim mieszane, powinniśmy mieć na uwadze m.in. ich gęstość, lepkość oraz docelowe przeznaczenie mieszanych substancji.
Mieszalniki do szybkiego mieszania ciał sypkich
Mieszalnik MS21, MS41 przeznaczony jest do szybkiego mieszania ciał sypkich w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Szczególne zastosowanie posiada w przemyśle farmaceutycznym, barwnikarskim, spożywczym i pokrewnych.
Dobór mieszalnika do sytuacji i potrzeb
Do mieszania substancji sypkich i jednorodnych najlepszym wyborem będzie mieszalnik przemysłowy stożkowo-ślimakowy MS-0.5; MS-1; MS- 1; MS-41 (oznaczenia różnych wielkości mieszalników). Dzięki wbudowanej śrubie ślimakowej zminimalizowane zostało ryzyko uszkodzenia substancji mieszanej.
- Mieszadło wolnoobrotowe – łopatowe
Wykonane są jako dwa lub wielo-płatowe, jedno lub wielo-wirnikowe. Zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym i pokrewnym. Służą do ujednorodnienia mieszanego roztworu.
- Mieszadło specjalne – ramowe
Wykonane są, podobnie jak mieszadła wolnoobrotowe, z zastosowaniem motoreduktora. Wielkość ramy uzależniona jest od wielkości zbiornika. Konstrukcja jest projektowana indywidualnie do konkretnych potrzeb klienta.
Mieszalnik ślimakowy – do delikatnych produktów
Mieszalnik ślimakowy to inaczej mieszalnik stożkowy z wałem ślimakowym. Jest to dobrze znane na rynku urządzenie, którego głównym zadaniem jest wymieszanie substancji, które się w nim znajdują. Mieszalnik ślimakowy nie uszkodzi bardzo delikatnych produktów, a dzięki materiałom chemoodpornym nie wpłynie również na ich właściwości chemiczne, takie jak smak czy zapach. Jest czasem nazywany “słabym” w tym sensie, że miesza delikatne ciecze, a nie dlatego.
Mieszadło ślimakowe w mieszalniku
Mieszadło ślimakowe znajduje się wewnątrz mieszalnika i wykonuje regularne obroty wokół własnej osi i wokół osi pojemnika. Umożliwia to dokładne wymieszanie produktów znajdujących się wewnątrz zbiornika. Napęd mieszadła ślimakowego znajduje się nad górną pokrywą mieszadła.
Czas mieszania
Czas mieszania uzależniony jest od ilości produktu, jego specyfikacji chemicznej oraz od wielkości samego mieszalnika. Indywidualnie możemy dostosować nasze mieszalniki do potrzeb klientów, dlatego dla specjalnych procesów mieszania możemy wykonać mieszalniki z płaszczem grzewczym lub chłodzący.
Mieszalniki przemysłowe – cena
Możemy wyróżnić wiele firm obecnych na rynku, które zajmują się produkcją mieszalników przemysłowych. Cena mieszalników przemysłowych uzależniona jest od wielu czynników, które przy obecnej sytuacji gospodarczej ciągle się zmieniają. Najwygodniej jest uzyskać indywidualną wycenę mieszalnika poprzez kontakt przez formularz z TOFAMA S.A.. Wystarczy opisać potrzeby.
Dla specjalnych procesów mieszania możemy wykonać mieszalniki z płaszczem grzewczym lub chłodzącym (oznaczenia mieszalników to MS21-G i MS41-G) oraz z wtryskiem cieczy (oznaczenia mieszalników to MS21-G i MS41-G). W takim przypadku, cena również ustalana jest indywidualnie.
Mieszalniki przemysłowe – zastosowania
Mieszalniki typu MS przeznaczone są do szybkiego i dokładnego wymieszania kilku składników w postaci ciał stałych lub sypkich w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Stosowane są w przemysłach: budowlanym, farmaceutycznym, spożywczym i innych.
Mieszalniki nie są przystosowane do pracy w strefie zagrożonej wybuchem. Mieszalniki przemysłowe z przeznaczeniem do przemysłu spożywczego mogą służyć do wyrobu mieszanek spożywczych, proszków, past i zawiesin. Mieszalniki mają swoje zastosowanie również w przemyśle medycznym, dzięki nim produkuje się emulsje, maści oraz leki (które miesza się celem stworzenia nowego preparatu).
Nasze mieszalniki stożkowo-ślimakowe świetnie sprawdzają się również w przemyśle budowlanym czy barwnikarskim.
TOFAMA S.A. to producent mieszalników najwyższej klasy
TOFAMA S.A. w Toruniu jest producentem pomp, armatury przemysłowej oraz aparatury. Firma powstała w 1920 roku jako Toruńska Fabryka Maszyn Jana Brody, w późniejszych latach Metalchem – Toruń, teraz znana jest jako TOFAMA S.A.
Nasza oferta skierowana jest dla przemysłu chemicznego, cukrowniczego, mleczarskiego, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Wykonujemy urządzenia do mieszania materiałów sypkich oraz mieszadła szybko i wolnoobrotowe do mieszania cieczy. Pomagamy rozwiązywać problemy składowania, magazynowania, transportu i mieszania materiałów sypkich (budowlanych, chemicznych, granulatów, spożywczych).